STPSC30G12WLY
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STPSC30G12WLY
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 225 µA @ 1200 V
Mounting Type : Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.5 V @ 30 A
Package : Tube
Series : Automotive, AEC-Q101
Capacitance @ Vr, F : 2272pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package : DO-247 LL
Mfr : STMicroelectronics
Technology : SiC (Silicon Carbide) Schottky
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 175°C
Package / Case : TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 1200 V
Current - Average Rectified (Io) : 30A
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : STPSC30
Description : AUTOMOTIVE 1200 V, 30 A SILICON
Contact Now
Diode 1200 V 30A Through Hole DO-247 LL